Rääkisin ühe hiigelsuure organisatsiooni personalijuhiga juhtimiskultuurist. Eelmine juht oli lahkunud suurte pingete ja usaldamatuse tõttu. Kära oli suur. Uus juht tuli valdkonna väliselt. Personalijuht ütles, et uuel juhil läheb väga hästi. Minu küsimusele, et kuidas ta saavutas autoriteedi, vastas personalijuht: „Ta kuulab oma inimesi.“ 

On see (selle juhi) isiksuse omadus, intuitsioon, elu jooksul omandatud ja koolitustel turgutatud tarkus või need kõik kokku, polegi oluline. Oluline on see, et õiges kohas (päriselt) kuulamine ravib haavu, loob koostööd, pühendumist ja motivatsiooni. Neurobioloogilises vaates meie ajukeemia muutub kui oleme „ära kuulatud“ ja tajume mõistmist. Egas asjata kõigi teise osapoole toetamisega seotud ametite baasoskus pole kuulamine – keskendumine teisele, iseenda ego ohjeldamine, nõuannete tahaplaanile panemine. Nende ametite ja rollide loetelusse ei kuulu ainult coachid ja psühholoogid, vaid ka õpetajad, lapsevanemad, arstid, sotsiaaltöötajad, juhid, müügimehed, teenindajad, abikaasad jne.

Arvesse läheb ainult aktiivne kuulamine, selline kuulamine, kus teine osapool tajub ennast mõistetuna. See on muutuse vundament.

Igapäevane elu

Me kiirustame ühest kohast teise, ühe ülesande juurest teise juurde. Me leiame mingi tasakaalu ja siis muutub jälle kõik. Natuke liiga palju on teha kogu aeg – see on malbelt öeldud. Piltlikult väljendudes sõidame piirkiirusega või veidi kiiremini kui tohib. Mõnikord kihutame, et jõuda. Ja kui keegi ei ole meiega ühel nõul, siis selle asemel, et teda kuulata, kukume selgitama, põhjendama ja survet avaldama. Kodus võib juhtuda, et sõidame teisest lihtsalt üle, tööl valime pisut rohkem sõnu, aga survestame ikka. Tulemus on ju vaja saavutada.

Kuhu jääb siin kuulamine? Pole ollagi. Loomulikult me kuuleme, aga ainult oma sisekõnet. Loomulikult me kuuleme, aga ainult selleks, et leida teise jutus õhuauk, kuhu vahele oma arvamus pressida. Juhtub. Mõnikord.

Tühja akuga juht kaugele ei sõida

Kuulamise jaoks peab olema ressurssi, energiat. Kuulajas peab olema tasakaal. Kuulata saab ainult see inimene, kelle „aku on täis“. Tühja akuga inimene ei saa kuulata, vaid ta vajab, et keegi teda kuulaks.

Meenub üks 18 aastat vana lugu. Tegime koos kaaskoolitajaga koolitust. See võis olla üks esimesi koolitusi. Sihtgrupiks olid õpetajad ja aeg oli kevadine. Kui rääkisime õpilaste kuulamisest, siis saime sellise vastupanu, et maa oli must. Ja meie koolitajatena pooleldi meelemärkuseta. „Miks me peame neid kuulama, kui nad mitte midagi ei viitsi teha ja ei kavatsegi…“ ütlesid õpetajad.  Vastupanu oli nii suur, et koolitusruumi aknalaual olev potitaim kattus lehetäidega. Ainult üks magistriõppes õppiv noor õpetaja julges öelda, et kui ta oma magistritööga hilines, siis ootas ta küll õppejõult mõistmist. Ja et tal oli hilinemiseks palju põhjusi. Et äkki ikka mõnikord võiks …

Eks see oli üks algajate koolitajate õpikohti. Sel hetkel saime aru, et väsinud ja suvepuhkust ootavatel õpetajatel ei ole grammigi ressurssi, et oma õpilasi kuulata. Ja et meie olime liiga innukad. Ja et koolitajatena oleksime pidanud seda kõike arvesse võtma.

Tühja akuga ei sõida. Juhi töö on oma inimesi sõnaga inspireerida ja kuulamisega kaasata ja toetada. Viimase jaoks peab olema akut. Kui aku on otsakorral, siis saab inspireerimisest pelgalt surve.

Juht, kes arvab, et ta teab õigeid lahendusi ja kes pingetega olukorras tikub ainuotsustama, juhiseid jagama, rääkima, kes ei kuula ega arvesta teiste vaatenurkadega, kaebab tihti initsiatiivi, ideede-ettepanekute ja vastutuse võtmise puuduse üle. Alles on tühi aku ja etteheited.

Mis on armastus?

Vastuseid võib olla sadu. Mulle meeldiks defineerida, et armastus on otsus või siis tegu. Igatahes ei meeldiks mulle teadmine, et armastus on tunne, mis lehvib siin ja seal ja tuleb ja läheb ❤️.

Samamoodi on ka kuulamisega. Aktiivne kuulamine on teadlik otsus. Ma otsustan teda kuulata, teadlikult keskenduda tema loole ja panna iseenda lugu ja õpetussõnad tahaplaanile. Ikka võib juhtuda, et ma ei õnnestu. Eriti perekonnas 😀!

 

Ruti Einpalu, PCC

Coach ja koolitaja

P.S. Huvi korral loe kuulamisest siit. Kui sind huvitab kuulamise õppimine ja head vestlused, siis kirjuta mulle ruti@einpalu.net