Rääkisin oma sõbrannaga ja ta ütles, et kätlemine, puudutamine ja kallistamine kaovad ja asenduvad soliidse ja vaoshoitud distantsi hoidmisega. See tegi mind kurvaks ja ma tõesti loodan, et see nii ei lähe …

Kätlemine kui metafoorne kaugest ajaloost tulev sõnum tähendab seda, et ma tulen sõbrana ja mul ei ole relva.

Me kõik vajame usalduslikke suhteid, me tahame kuuluda ja olla omaksvõetud ja selle märgiks täname me olulisi inimesi kättpidi, tervitame neid, keda pole kaua näinud ja ikka kättpidi, kui jätame hüvasti, siis kallistame või surume kätt, kui sõlmime olulise kokkuleppe, siis surume kätt. Kui oleme rõõmsad või lohutame kedagi, siis kallistame.

Me oleme loodud olema ja tegutsema koos. Kuulumine ja usalduslikud suhted on üliolulised.

Heade suhetega käib kaasas nn. kaisukaru hormoon – oksütotsiin. Oksütotsiin ei vabane mitte ainult armumisel ja beebi sündmisel, vaid igas suhtes, ka ärikohtumistel ja töökoosolekutel ja kõige tugevamalt füüsilise kontakti (kätlemine, puudutus, kallistus) puhul. Muuseas, siit ka massazi lõõgastav mõju. Oksütotsiin aitab meil olla toetav, usaldav, lahke ja luua teiste inimestega suhteid. Head suhted olid kunagi igiammu vajalikud selleks, et ellu jääda. Täna me ilma heade suheteta lausa ära ei sure, aga valu tunneme küll. Üks kõige olulisem asi, mida me saame teha oma tervise heaks ja mis annab meile juurde 👍 8 aastat, ei ole mitte sport või taimetoit, vaid hoopis head suhted. Kõigele lisaks selgub, et korrelatsioon on ka kasumi ja heade suhete/usalduse vahel. Seega – suhetega tasub pingutada.

Mõned vihjed oksütotsiini taseme muutmiseks – kliendisuhetes, perekonnas, tiimis jne

Puudutus, käepigistus tugevdab inimestevahelist sidet. Kohtumised loevad.

Algused on maagilised ja nad aitavad omandada uusi harjumusi ja muuta käitumist. Algused häälestavad ja omavad suurt rolli tulemuse loomisel. Alguste disainimisega tasub pingutada.

Traditsioonidel on jõud, nad tõstavad meie oksütotsiini taset ja hoiavad meid koos. Neid tasub hoida ja luua.

Stressiolukorrad mõjuvad oksütotsiinile halvasti. Teatavasti blokeerib stressihormoon kortisool oksütotsiini eraldumise. Mida enam me oleme stressis, seda enam muutume mina-keskseks ja seda vähem jaksame hoolida ja olla empaatilised.

Nendega, kellega KOOS satume lahendama keerulisi (kriisi)olukordi, tekib sageli suurem lähedus ja tugevam side. Ka seiklusliku ja ebatavalise puhul vabaneb dopamiini ja  koos dopamiiniga vabaneb ka oksütotsiin.

Haavatus ja nõrkuste väljanäitamine aitab teistel inimestel samastuda ja saada meiega kontakti. Kui me näeme, et keegi on hädas, siis vabaneb oksütotsiini, mis aitab meil abistada teist.

Suhete tugevdamiseks tasub vaeva näha ühisosa otsimisega. Teadmine, et oleme omaks võetud, sarnased (ka ühes ja samas hädas!) on meile oluline. Me tunneme sümpaatiat sarnaste suhtes.

Õiglus on tähtis. Sest kui inimestel on valida õigluse või raha vahel, siis nad valivad õigluse. Õnneks!

 

Kui me teeme neid asju, siis oksütotsiinitase tõuseb.

Tänases keerulises olukorras kõnnime me ringi mõtteline mõõdulint kogu aeg kaasas. Me oleme valvel, sest kusagil on oht ja see viib meid pidevasse stressiseisundisse. Me oleme valmis võitlema või põgenema ja see väsitab.

Samal ajal olles ühises ohus, muutume me ka lahkemaks ja koostöisemaks. Võib olla, et me saame kiiremini kontakti ja oleme abivalmimad. Me vajame lahkust ja toetust. Mis iganes selles kriisis veel juhtub, suhted ja oksütotsiin on  üliolulised.

 

Ruti Einpalu, PCC

Coach ja koolitaja

Olen “kaisukaru” hormoonist kirjutanud ka varem, nn. tavalistel aegadel. Huvi korral loe.