Väikesed äpardused võivad olla suurepärase tulemuse katalüsaatorid

Eelmisel nädalal tegin ma OMA ELU PARIMA KOOLITUSE! Jah, sa loed õigesti! Ja ma ei ole lolliks läinud ega uhkeks pööranud. Vähemalt ma ise loodan nii.

Mul oli juhtide arenguprogrammi esimene moodul. Kui päev lõppes, siis särasid inimeste silmad hoopis teisiti kui alguses. Oli tore, oli tohutult huumorit ja südamest tulevat naeru. Inimesed liikusid üksteise poole kosmoseraketi kiirendusega, tekkis julgus ja usaldus. See, mis ei juhtu tihti ka aastakümnetega, juhtus päevaga.

Kuid mismoodi on tore olemine ja huumor seotud arengu ja õppimisega?

See tore olemine ei tähendanud mugavat mittemidagitegemist. Pigem tähendas see väikest ärevust ja mugavustsoonist väljatulekut. See tähendas enda kokku võtmist. Ja siis tekkis tervet päeva läbiv huumor, naer ja rõõm.

Kuidas juhtuvad head asjad?

Pärast sõitsin autoga kodu poole ja mõtlesin, et mida ma siis tegin, et nii läks. Ja esimene vastus oli, et suurt midagi, see lihtsalt juhtus.

Esimene seos minu peas oli seotud leiva küpsetamisega. Sul peab olema hea juuretis, sul peavad olema teadmised, oskused, kogemus. Ja siis sa küpsetad mingi kindla kvaliteediga head leiba. Aga kuna juuretis on elus olevus ja sa ise oled ka loodetavasti elus olend (mitte AI), võib juhtuda, et mõnikord tuleb leib erakordselt hea. Ja miks – raske täpselt öelda – kas oli hea ilm või oli hea tuju või oli mingi näpukas või midagi muud. Mingid põhjused on võimalik leida, aga täpselt näppu peale panna ei saa.

Teine seos – Arvo Pärdi muusika. Nagu kriitikud ütlevad, see on lihtne, aga selle interpreteerimine nõuab erakordset tundlikkust, professionaalsust, töökust ja midagi veel. Ja mäletan lugu, kui Arvo ja Nora rääkisid ühe loo salvestamisest. Muusikud mängisid ja mängisid ja ei tulnud ja ei tulnud. Tunnid läksid, oli sügav öö. Kõik olid väsinud ja tülpinud, aga ikka ei olnud sündinud seda kõla ja teost, mida maestro oma kõrvades kuulis. Ja siis, kui osadel juba pillikotid lahti, tehti siiski veel üks kord. Kõik olid loobunud inimlikust pingutusest ja siis see sündis, see muusika ime. Võta nüüd kinni, mis see oli või millest tuli…

Ebamugavate üllatuste ja äparduste roll suurepärases tulemuses

Siiski midagi on võimalik öelda, mis juhtus sellel koolitusel ja mida ma siis tegin. Tundub, et olulisim nende hulgas oli väike ootamatus, ebamugav üllatus või äpardus.  Nimelt 5 minutit enne koolituse algust nägin ma, et mul on üks lisaosaleja, kelle kohta ma ei tea mitte midagi ja kellele mul ei ole materjale ja isegi tooli mitte.

Aga koolitus algas kohe ja aega muretseda ei olnud. Ebamugav olukord muutus kiiresti erakordselt toreda õhkkonna lähtepunktiks. Rääkisin 1 minuti jutu Okasroosikesest, kelle ristimisele tulid haldjad, kelle jaoks oli kaetud laud kuldnõudega ja siis tuli veel üks, kellele ei jätkunud kuldnõusid. Nii et meil olid osalejad kuldnõudega ja üks, kellele ei jätkunud. Sealt see siis tuligi, see vabastav naer ja huumor. Ilma kuldnõudeta osalejal silm säras. Pluss üks lugu veel: esimesed osalejad olid kohal juba 50 (!) minutit enne algust  ja ühte neist pidasin ma selle hotelli direktoriks mõeldes, et vot kui tore, tuleb vaatama, kuidas mul siin läheb…  Koolituspäeva lõpetades tuletasime sellele osalejale meelde, et lisaks põhitööle vastutab ta ka selle hotelli hea käekäigu eest… ja naersime südamest.

Mis võimalused loob huumor coachingus ja koolitusel?

Huumor mõjub vabastavana, eriti kui sa oled pisut krampis, eriti kui sa ei tea, mis hakkab toimuma ja tunned pisut ebakindlust. Reeglina on see tervet gruppi haarav tunne. Huumor laseb sul rohkem olla sina ise ja lähendab nende inimestega, kes on su kõrval. Huumor võimaldab iseennast võtta mitte liiga tõsiselt, mis on väga oluline, et hoida oma enesehinnangut ja samal ajal õppida.

Koolitajale kui protsessijuhile ja coachile kui mõttepartnerile annab huumor võimaluse peegeldada raskeid kohti teises osapooles või tiimis nii, et meeleolu ei lange ja psühholoogilised kaitsed ei aktiveeru. See võimaldab rääkida avatud kaartidega. Huumor võtab kaitsed maha. Õppida saab ainult ilma kaitseteta.

Nii coachingus kui ka töös tiimidega võimaldab huumor tõsta sõidukiirust ja tekitada usaldust. Kuidas seda huumorihetke tekitada või kuidas see tekib, seda täpselt ei tea keegi, aga kui see tekib, siis sa tunned, et suhtele kasvab vundament alla ja puhuma hakkab  tugev soe pärituul.

Elagu väikesed ootamatud äpardused ja ebamugavad üllatused!

Kirjutatud Ruti Einpalu poolt ILMA tehisaruta!

 

Ruti Einpalu, PCC

Coach ja juhtimiskoolitaja