Tänapäevasesse juhtimisse on coaching tulnud spordist. Timothy Gallwey (tenniseekspert ja coachingu üks vanaisadest) tekitas 30 aastat tagasi palju segadust väitega, et tennisemängija peamine vastane ei asu teisel pool võrku, vaid tema enda peas.

Gallwey väitis, et kui suudad coachi abiga selle sisemise vastase “kõrvaldada”, siis avalduvad sinu tegelikud loomupärased võimed.

30 aastat tagasi oli see üsna skandaalne väide ja Gallwey näitas ajakirjandusele mitmel korral reaalselt ette, kuidas ta seda teeb.

Kuigi täna me seda kõike teame, ei kasuta me seda sugugi üleliia ei (tava)spordis ega ka oma elus ja juhtimises. Seetõttu kui see sind intrigeerib nii nagu 30 aastat tagasi spordiüldsust, siis vaata, kuidas Gallwey õpetab umbes 50 aastase Molly, keda ta näeb esimest korda, 20 minutiga tennist mängima kaamerate silma all.

 

Mõned olulised punktid:

  1. Molly ei ole varem tennist mänginud ja ei ole viimased 20 aastat teinud mingit sporti
  2. Gallwey teeb kõigepealt lihtsa fookuse juhtimise ülesande (NB! Molly ütleb “bounce” ja “hit”)
  3. Molly on keskendunud “bounce-hit protsessi” ja unustab kaamerad
  4. Hiljem palub Gallwey Mollyl lihtsalt kuulata palli häält oma reketil
  5. Gallwey ei kiida kogu protsessi jooksul Mollyt ega ei anna ka kuidagi märku, et miski võiks olla kehvasti
  6. Gallwey õpetab servi läbi rütmi ja tantsu “da,da,da”
  7. Gallwey laseb Mollyl ette kujutada ennast servimas ja palub kohe proovida

Tõesti, Molly mängib 20 minutiga.

Seda võib erinevalt seletada –

  • Molly on tugevalt hetkes kohal
  • Molly on kontsentreerunud ja samas lõdvestnud- stressivaba õpikeskkond on hinnnguvaba (nii positiivsetest kui korrigeerivatest hinnangutest). Mollyl ei ole aega iseennast oma mõtetega segada. Hinnangutel iseenda kohta pole lihtsalt ruumi.

Ja mis välja tuleb – Mollyl on talent, millest ta ise ei tea. Ta õpib väga kiiresti, Molly keha justkui teaks, kuidas tennist mängida. Molly tulemus näitab tema potentsiaali ja peegeldab ka seda, mida tema treener (antud juhul Gallwey) usub tema kohta. See ongi coaching (kootsing).