Suvel olin projektijuht meie maamaja renoveerimisel. Ajutine ja kvalifikatsioonita. Projekt oli väljakutsuv – maja, mis asub linnast kaugel (st. et pole lähedalt võtta ei ehitajaid ega materjale), kus ei ole mitte ühtegi täisnurka, kõik seinad on kõverad, mitte ükski põrand ega lagi pole ühel kõrgusel jne. Ja kui mingi sein või põrand lahti võetakse, siis on midagi mäda, hiirte poolt söödud või valesti ehitatud. Igal hetkel mingi üllatus.
See tähendab seda, et ehitaja küsib sinu käest minimaalselt 10 küsimust päeva jooksul ja sa ei saa mitte millelegi muule keskenduda. Enamikule küsimustele vastamiseks oleks sul vaja konsultanti või teadjameest või siis vähemalt aega guugeldamiseks. Kõike seda saadab pidev pinge, sest ehitaja teatab, et tähtaega ei ole võimalik anda, sest projekt on ettearvamatu ja et eelarvet pole ka võimalik anda, sest projekt on ettearvamatu. Nii on! Ja ehitus venib. Sina maksad tunnitasu teadmata, kas see kestab veel kuu või kaks või kolm. Ehitaja on alati õigel ajal kohal, aga kui kell saab neli, siis tööriistad kukuvad käest. Sul on peaaegu võimatu leppida kokku järgmiste etappide ehitajatega, sest sul ei õnnestu saada vettpidavat infot, millal midagi valmis saab. Kõik saab valmis hiljem kui loodetud. Mitte, et kokkulepped ei pea, vaid neid ka pole.
Kõrvaltvaatajale tundub ilmselt, et sa ise oled loll. Tegelikkus on palju keerulisem.
Ja siis põhiehitaja lahkub ja iga päev on sul erinevad teenusepakkujad – katusemehed, elektrimehed, küttemehed, signalisatsioonimehed, ventilatsioonimehed, voodrimehed jne. Enamik neist on minuga suheldes viisakad, siiski osadele ei ole sa naisterahvana piisav vestluspartner ja nad ei viitsi sulle isegi seda öelda, et täna nad ei tee midagi. Lihtsalt sa näed nende auto tagatulesid.
Õppimise kohad
Kuidas partner töötab ja toimib?
Kõige olulisem on koostööpartnerit tundma õppida – mis talle meeldib, mismoodi ta toimib ja töötab, mis on tema stiil, kuidas ta soovib suhelda. Kui tal tekivad küsimused, mida ta siis teeb jne. Ja muidugi siis sa pead looma talle vastavad tingimused, olema paindlik ja kohendama ennast. Just nimelt ennast.
Väga oluline on aru saada, kuidas teine osapool on harjunud kokkuleppeid sõlmima. Kui sa seda ei tea, siis juhtub enamasti nii, et sa arvad, et sa leppisid kokku, aga teine osapool sai kuidagi teistmoodi aru. Ja näiteks ei ilmugi välja. Ja ei teata ka. Ja sul on 2 võimalust – kas sa oled kogu aeg vihane või õpid selgemalt kokkuleppeid sõlmima ja juhindud oma partnerist ja tema stiilist.
Miks partner ei vasta sõnumitele?
Teise osapoole stiili tundmaõppimise juurde käib ka selle mõistmine, miks ta ei vasta sinu sõnumitele. Mitte sugugi sellepärast, et ta oleks ebaviisakas või unustaja. Kaks võimalikku avastatud põhjust – ta kas ei tea vastust või talle ei istu see teema. Ei mingit pahatahtlikkust. Kui sa ei oska reageerida, siis jäädki vastust ootama.
Mida teha kriitikaga eelmise ehitaja aadressil?
Üks omapärane asi on veel, millega pead harjuma – nimelt peaaegu iga järgmine ehitaja leiab midagi, mida eelmine ehitaja on teinud tema hinnangul valesti. Ja see on nagu refrään, mis kordub ikka ja jälle – kes teil küll on siin ehitanud, oioi, mis siin on tehtud. Ja sa ei tohi selle peale närvi minna ja üle reageerida. Oled lihtsalt täitsa rahulik.
Kiirotsustamise meetod
Töötasin välja kiirotsustamise meetodi teemades, millest ma midagi aru ei saanud. See käis nii: ehitaja küsis minu käest kuidas me seda või toda teeme. Minu meetod: kõigepealt küsisin küsijalt, mis on variandid; siis, mida sina ise teeksid; siis teise kõrvalseisja käest, et mida sina teeksid ja siis otsustasin – teeme nii nagu sina ütlesid. Alati see skeem ei toiminud ja pidin rippuma telefoni otsas ja selgitama abikaasale probleemi. Siis selgus et üks asi on seotud teisega ja teine kolmandaga ja kõike tuleb arvesse võtta. Üldiselt tähendas see seda, et me lahendasime seda küsimust mitu päeva. Minu kiirlahendusmeetod andis kiireid, aga mõnikord muidugi ka täbaraid tulemusi.
Kokkuvõtteks
Ma lõpetasin oma projektijuhi karjääri samasuguse võhikuna nagu ma alustasin. Kui mulle abikaasa helistas ja palus ära mõõta akna põsed, siis ma kutsusin ehitusmehe ja palusin tal endale näidata, mis asi see akna põsk on. Või siis misasi on tuulekast.
Suurim tõdemus oli see, kui oluline on ennast kohendada teise osapoole järgi, et saada head tulemust. Ja kui sa seda teed, siis sa saadki tulemuse. Kui sa seda ei tee, siis sa ei saa mitte midagi. Kõigele lisaks lähevad närvid ka läbi.
Ruti Einpalu
Ajutine ehituse projektijuht
Kui see artikkel kõnetas Sind, siis jaga seda oma sõpradele
Uued artiklid
Kes mõistaks juhti
Selleks, et keerulises olukorras ei läheks kaduma juhi ja inimeste vaheline usaldus, on oluline, et juht on läbipaistev ja ehe. Tegelikkuses võib juhtuda see, et juht liigub kaitsepositsioonile.…
Metafooride maagia
Me kõik teame häid kõnelejaid. Tihtipeale illustreerivad nad oma mõtteid lugude ja metafooridega. Miks lood ja metafoorid toimivad, sellest kirjutasingi. Ja ka sellest, kuidas nendega saab…