Kelleks sa tahad saada?

Seda küsimust küsitakse ebaõiglaselt ainult koolilõpetajatelt. Ja enamik lõpetajaid vihkavad seda küsimust. Miks? Sest selle küsimuse “oodatud” vastused ei inspireeri suurt kedagi ja ei tähenda suurt midagi. Teatud mõttes peegeldab see küsimus ühiskonna survet teha õigeid valikuid. Muideks, õige vastus on praegu – infotehnoloogiks.

Tegelikult võiks seda küsimust küsida kõikide inimeste käest –“Kelleks sa tahad saada?” Ja võiks küsida jätkuvalt ja jätkuvalt. Ja mitte ainult ümberõppe kontekstis, vaid palju laiemas plaanis. Inimeseks olemise plaanis. Nii nagu Tallinna linn ei saa kunagi valmis ja Tartu vaimu on otsinud ja otsivad need, kelle isiklik vaim värske on. Nõnda võiks mõelda: “Kelleks ma tahan saada 2017-ndal aastal? Milliseks inimeseks? Milliseks lapsevanemaks? Milliseks juhiks või spetsialistiks? Milliseks kodanikuks?

Lähme nüüd isiklikuks – millal sa viimati tahtsid kellekski saada? Tuleb meelde? Ja kuidas läks? Kelleks sa oled tänaseks tegelikult saanud? MILLISEKS inimeseks sa oled tänaseks saanud? Kas sinus on peidus soov veel kellekski saada? Kellekski natuke paremaks?

Kui selle teemaga nüüd juhtimise konteksti minna, siis viimasel ajal on palju räägitud, et Eesti riigi areng on kinni jäänud. Selle üks põhjus olevat kehv juhtimine. Et kui inimeste grupil on segadus, siis aitab hea juhtimine. Vajame muutusi, arengut, koolitusi, kaasamist, …. Juhid peaks õppima ja arenema. Ja inimesed ei peaks taluma halba juhtimist. Nii on.

Juhist sõltub väga palju ja me veedame suure osa oma ajast töötades. Juhid võivad õppida ja teha ratsionaalseid otsuseid, üritada muuta teiste käitumist ja harjumusi, aga midagi olulist ei muutu enne, kui juht ei näe vajadust muutuda ise inimesena. Muutus organisatsioonis algab juhis põlevast leegist. Kui see on nõrguke, ei juhtu midagi. Kui see on võimas, siis saab võimatu võimalikuks.

Millest saab toitu juhi leek? See algab vastusest juhis endas taas ja taas üleskerkivale küsimusele – kelleks ma saada tahan? Ja kelleks me koos saada tahame?  Lootuses, et enne on vastatud küsimus, kuhu me teel oleme.

See algab juhi südamest ja peast – kelleks mina kui tippjuht tahan saada LISAKS SELLELE, et ma tulemuse koju tooma pean? Kuidas ma tahan areneda juhi ja inimesena. Sest mis muu saab olla juhi põhiline tööriist, kui see kelleks ta on tänaseks saanud ja edaspidi saada tahab – tema ISE.

Nüüd kui aastanumbrit keeratakse, siis küsi oma juhi käest – kelleks sa tahad saada 2017-ndal aastal? Milliseks juhiks? Aga enne ära unusta seda iseenda käest küsimast: “Kelleks ma tahan saada?”