Panin kirja coachingu kliendi 4 säravat nippi.
Coaching sai läbi
See oli pikk ja huvitav teekond, mis langes kokku suurte muutustega minu tööelus. Väga paljudest asjadest olen ma rohkem teadlik. Ja huvitaval kombel olen ma meie vestlustest saanud palju asju üle kanda oma eraellu, suhtlusesse sõpradega, rääkimata tiimi ja organisatsiooni juhtimisest. Ma olen palju rohkem teadlik näiteks sellest, kuidas ma ise ennast takistan, kuidas minu tugevus võib mingis olukorras muutuda nõrkuseks ja vastupidi. Samuti suudan ma minna teiste kingadesse ja seeläbi olen saanud palju paremaks suhtlejaks ja mõjutajaks. Väga olulisel määral toetab mind see, et ma mõistan varasest süsteemsemalt, mida emotsioonid teevad meiega, kuidas meie aju juhib meid keerulistes olukordades. Ja ma suudan oma emotsioone paremini juhtida.
👉🏼Esimene nipp – miljoni dollari küsimus
Miljon dollari küsimus on võimas nipp, mida ma kasutan olukordades, kui satun ummikusse. Selle küsimuse abiga ma kavaldan oma aju üle ja jõuan ummikust välja. Olukord, mis tundub hetkel lahendamatu, lahendub lihtsasti. Minu moto on, et pole lahendamatuid olukordi, vaid on leidmata lahendused. Kui selleni jõudsin, siis oli mul tunne nagu oleksin avastanud elu mõtte.
Lihtne näide tavaelust:
Parandasin kodumasinat ja juhtus täielik jama! Olin peaaegu valmis jõudnud ja siis keerasin viimase poldi puru. Täielik frustratsioon. Kohe oleks olnud valmis, aga vot nüüd ei ole. Lisaks ei ole ka tööriistu.
Miljoni dollari küsimus: Mõtlen, et aga kui keegi annaks mulle miljoni, mida ma siis teeksin. Ja siis tavaliselt tulebki mingi idee.
Mõnikord kasutan seda lahendust kohe, kui avastan ennast ummikust, mõnikord paari päeva pärast. On ka olukordi, kus see ei toimi.
Kui idee olemas, siis ütlen endale, et saan selle asja tehtud ka ilma miljonita. Ja teengi. Mõnikord imestan ise ka selle nipi üle. Nii lihtne oleks ju endale öelda: „Jee, annab vot keegi sulle selle raha … Ei anna ju.“ Ometigi see toimib minu käes juba pikka aega.
👉🏼Teine nipp – AGA ülekavaldamine
Ma olen nõudlik ja tahan, et kõik oleks tehtud „viimasepeal“ hästi. Seejuures olen ma kordades nõudlikum enda suhtes kui teiste suhtes. Kui Ruti minult sessiooni ajal küsis, et kuidas on vahepeal läinud, siis minu vastus võis olla midagi taolist: “ Tegin seda ja seda ja seda, AGA ma oleksin võinud seda kõike varem teha!“ Kusjuures need „seda ja seda ja seda“ olid täitsa olulised ja suured asjad. Ikka ma polnud endaga lõpuni rahul.
Tänaseks olen hästi teadlik sellest, kuidas AGA liitlauses tühistab kõik selle, mis on eespool AGA-t. Kõlama jääb see, mis on peale AGA-t.
Coachingu perioodil leiutasin endale harjutuse – kui teen iseendale etteheite või ütlen sisekõnes AGA, siis kompensatsiooniks mõtlen välja 3 asja, millega olen enda puhul rahul. See on olnud minu elu raskemaid ülesandeid 💪🏼. Miljoni dollari ülesanne on kordades kergem. Selline tunne on nagu peaks atra enda järel vedama.
Koosolekutel oma tiimiga olen jõudnud sellisesse arenguetappi, et kui kuulen ennast ühtäkki ütlemas lauset, milles on AGA, siis peatan momentaalselt, ütlen inimestele: „Oodake, ma sõnastan selle mõtte ümber“ ja keeran oma AGA lause teisipidi. See, mis oli alguses, liigub lõppu ja vastupidi. Kõik see on pikaajaline töö iseendaga.
Lihtne näide:
Selle asemel, et öelda: „Me oleme teinud ära päris suured asjad ja mul on selle üle hea meel, AGA see on veel tegemata!“, ütlen ma nüüd nii: „See asi on veel tegemata, AGA .. me oleme teinud ära suured asjad ja mul on selle üle hea meel!“
👉🏼 Kolmas nipp – kalendris on ikka kirjas coaching
Coachingu periood kestis aasta. Alguses kohtusime sagedamini, hiljem tegime pikemaid vahepause. Iga kord kui nägin kalendris kohtumiste lahtris Ruti nime, siis aitas see mul olla järjekindlam.
Nüüd on mul selline plaan, et kirjutan oma kalendrisse ikka coachingu kohtumised iga paari kuu tagant. Loodan nii oma aju üle kavaldada ja oma tahtejõudu toetada.
👉🏼Neljas nipp – kuidas saada coachingust 100% e. mida tegin kohtumiste vahepeal
Kohtumise jooksul kirjutasin üles märksõnu. Kohe peale kohtumist kirjutasin need punktid mälu järgi pikemalt lahti. Samuti loetlesin üles tegevused, mida ma teha tahan. Selle jaoks võtsin eraldi vihiku, kuna sealt oli lihtsam erinevate sessioonide teemasid vajadusel leida ja üle vaadata.
Otsustasin põhimõtteliselt, et hakkan uusi mõtteid/võtteid kohe kasutama. Juba samal päeval üritasin räägitud mustreid leida ja teadvustada, et kogu info paremini kinnistuks. Umbes 2 nädalat enne sessiooni lugesin erinevaid kokkuvõtteid uuesti ja püüdsin lisada juurde üksikuid kommentaare ja situatsioonikirjeldusi, kus ja kuidas mingi meetod toimis.
Üldine põhimõte oli korduste tegemine ja tähelepanu hoidmine teemal 🎯.
Juhi mõtted kirjutas üles Ruti Einpalu, PC
Ruti kommentaarid nn „aju ülekavaldamise“ kohta:
Miljoni dollari nipp
Ummikseis. Frustratsioon. Ärevus ja pinge tõusevad. Ma olen plaaninud nii, aga nüüd on hoopis naa. Aju ja keha on negatiivsetest emotsioonidest tulvil. Ma ei pääse enam ligi oma parimale probleemilahendusvõimele, loovusele, planeerimisele jne. Samuti on häiritud minu empaatiavõime ja impulsikontroll.
Miljoni dollari küsimus sõna otseses mõttes muudab ajukeemiat summutades emotsioone ja võimaldades ajul keskenduda, teha tõhusalt plaane ja tegutseda ilma, et negatiivsed emotsioonid häiriksid. See on selle inimese spetsiifiline nipp ja seda kasutades pääseb ta ligi kogu oma võimekusele ja sealt see lahendus tulebki.
Teisisõnu meie võimekus stressiolukorras lahendada keerulisi probleeme ja meie võimekus keskendununa toreda väljakutse olukorras lahendada probleeme, on nagu öö ja päev. NB! See on ka üks neurobioloogilisi põhjusi, miks coaching toimib – inimese ligipääs oma võimekusele on maksimumis. Huvi korral loe coachingust.
AGA ülekavaldamine
Avastad enda sisekõnest etteheite iseendale. Niipea kui oled sellest teadlik teed stopi ja ütled endale sisekõnes 3 asja, millega oled iseenda puhul rahul, mis sind rõõmustavad.
See nõuab oma mõtete ja tunnete jälgimist hinnanguvabalt ja lahkelt ning nende asendamist teistsuguste kasulikumate mustritega. Meie aju on neuroplastiline ja võimeline muutuma kaugelt rohkem kui me suudame uskuda. Muutumine saab toimuda (1) selle mõjul, mida elus oleme kogenud ja (2) vaimse treeningu ja harjutamise mõjul. Tulemuseks on see, et meile kasulikud ajumustrid suurenevad ja teised vähenevad.
Kalendrinipp
Coaching on küll läbi, aga jätkad selle kalendrisse kandmist kasutades seda ära võimalusena teha aegajalt stoppkaadreid, et keskenduda olulisele ja peatada tormamine.
Enesedistsipliini võime ja tahtejõud vajavad sageli lisaks sisemisele pingutusele ka välist tuge. Kui sisemise pingutuse suurendamiseks saan ma mõtestada seda, mida see mulle annab, kui ma edasi liigun ja teatud asjadesse panustan, siis väline tugi võib seisneda heas rutiinis, mis toetab minu rajalpüsimist.
Kui see artikkel kõnetas Sind, siis jaga seda oma sõpradele
Uued artiklid
Kuidas ma koolitajana ämbrisse astusin?
Kuidas vastupanu tähelepanuta jätmine võib viia vastupanu suurenemiseni koolitusel ja juhtimises? Mida teha, et seda vältida ja kuidas see kõik on seotud Newtoni 3. seadusega?